Karta graficzna

Głównym zadaniem karty graficznej jest przetwarzanie danych generowanych przez komputer i przesyłanie ich do monitora w takiej formie, by mogły wyświetlać się na nim w poprawny sposób. Od parametrów karty graficznej zależy jakość wyświetlanego obrazu. Rodzaj karty powinien być dostosowany do tego, do czego służyć ma komputer i jak bardzo zaawansowanej grafiki potrzebujemy.

Na rynku dostępne są karty zintegrowane z płytą główną oraz takie, które pracują niezależnie. Pierwszy rodzaj kart, ze względu na ograniczone gabaryty, jest mniej wydajny od samodzielnie działających układów. Użytkownicy, którzy nie wykorzystują komputera do aplikacji posługujących się zaawansowaną grafiką 3D i wymagających wysokiej rozdzielczości, nie muszą decydować się na kartę graficzną z najwyższej półki.

Karty o średniej wydajności sprostają wymaganiom tych, którzy używają komputera do pracy biurowej oraz innych podstawowych czynności. Niektóre z nich posiadają nawet funkcje, które umożliwiają oglądanie filmów w HD. Karty takie działają ciszej – ze względu na mniej rozbudowany system chłodzenia i nagrzewają się wolniej.