Wielka czwórka przemysłu szklarskiego

Polskie firmy, oprócz sprzedaży krajowej, eksportują szkło do Czech, Niemiec i krajów Skandynawii. Głównie do firm produkujących okna.

Jednakże w kwestii rynku światowego mamy jeszcze wiele do nadrobienia. W światowej czołówce wymienia się cztery koncerny: angielski Pilkington, francuską grupę Saint-Gobain, amerykańską korporację Guardian Industries, a także Asahi Glass założoną w Japonii.

Pierwsza z nich szczyci się tym, że eksportuje swoje produkty aż do 130 krajów, a także, że jest pionierem w zakresie szkła samoczyszącego. Marketingowcy z Saint-Gobain, by dowieźć, jak przyszłościowa jest to firma, podkreślają, że 20% obecnie sprzedawanych produktów nie istniało jeszcze 5 lat temu.

Dwa ostatnie koncerny oprócz nowoczesnych technologii stawiają też na ekologię. Produkty stworzone przez Asahi Glass mają między innymi oszczędzać energię i sprawiać, by była czystsza.

A Guardian ma w swojej ofercie całą linię produktów skupiających i przetwarzających światło słoneczne. Warto podkreślić, że każda z tych korporacji produkuje szkło dla koncernów samochodowych, designerskich i budowlanych.

Michor laminaty produkcja