Posted on

Niezbędną częścią komputera stacjonarnego jest oczywiście klawiatura, która służy to komunikowania się z jednostką centralną. Naciśnięcie klawisza powoduje wysłanie konkretnego sygnału – informacji. Dzięki klawiaturze obsługuje się programy, zapisuje dane oraz tworzy teksty. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów klawiatur. Coraz częściej zamiast urządzeń przewodowych stosuje się klawiatury łączące się z komputerem na podczerwień, za pomocą fal radiowych lub technologii Bluetooth.

dzierżawa drukarek

Klawiatury oparte na łacińskim alfabecie najczęściej występują w układzie QWERTY – to symboliczna nazwa pochodząca od sześciu pierwszych liter w lewym górnym rogu klawiatury. Inne układy to np. QWERTZ – występujący w krajach niemieckojęzycznych oraz w powstałej z przystosowania klawiatury niemieckiej do polskich znaków tzw. „klawiaturze maszynistki”. W krajach francuskojęzycznych układem najpopularniejszym jest AZERTY.

W przeszłości litery klawiatur porządkowane były alfabetycznie, używanie ich było jednak mało efektywne i odeszło w niepamięć.

www.insion.pl