System operacyjny – podstawowe oprogramowanie

Podstawowym oprogramowaniem dla komputera jest właśnie system operacyjny. To on pełni najważniejszą w środowisku komputerowym rolę – pośredniczy między maszyną a człowiekiem oraz czyni komputer użytecznym.

To on stanowi bazę i punkt wyjścia do instalowania innych programów. Obecnie najpopularniejszymi na rynku są systemy licencjonowane przez Microsoft.

Najnowszym z nich jest Windows 8, choć wśród internautów najpopularniejszymi są Windows 7, Windows XP i Windows Vista. W przypadku komputerów kupowanych w sklepie, system operacyjny zazwyczaj jest już w pakiecie i nie trzeba go instalować samodzielnie.

Można też oczywiście nabyć system operacyjny oddzielnie i wgrać do samemu, choć jest to z pewnością droższe rozwiązanie. Alternatywą dla Windowsa może być bezpłatny Linux.

Wymaga on jednak od użytkownika zaawansowania w poruszaniu się w środowisku komputerowym i jest zdecydowanie mniej intuicyjny od systemów Microsoft. Ograniczeniem, jakie wiąże się z wyborem Linuxa jest także brak niektórych aplikacji, które działają w środowisku Windows.

fundusze.jakielokaty.com.pl

Nie wszystkie mają bowiem swój Linuxowski odpowiednik.

https://www.tophifi.pl/producenci?producent=yamaha