Posted on

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez materiałów sztucznych. Jednym z nich jest guma. Obecna w odzieży i obuwiu, narzędziach, zabawkach, wężach (nie tylko ogrodowych), a także dziesiątkach innych przedmiotów, z których korzystamy na co dzień. Chociaż około połowy światowej konsumpcji wyrobów gumowych stanowią opony.

www.kstit2014.pl

To, jak wiemy, nie jedyna możliwość wykorzystania gumy. Dzięki jej właściwościom jest doskonałym izolatorem, spoiwem i uszczelniaczem. Wszystkie te zalety pozwoliły gumie podbić światowy rynek. Największymi producentami syntetycznej gumy są: Tajlandia (29,6% światowej produkcji), Indonezja (27,3%), Malezja (8,8%), Indie (7,9%), Wietnam (7%).

Naturalną gumę pozyskuje się w procesie wulkanizacji prawie wyłącznie z drzewa kauczukowego. Drzewo kauczukowe, chociaż pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, wykorzystywane jest przede wszystkim w zupełnie innej części globu. Prawie 50% światowych zasobów kauczuku pochodzi z Chin, Indii i Malezji. Każdy z wytwórców gumy niezmiennie od lat odnotowuje zresztą znaczny wzrost produkcji.

Wostal http://www.wostal.biz/ skup złomu i surowców wtórnych pręty łuszczone