Posted on

Amerykańska rafineria ropy naftowej ExxonMobil Baytown jest dzisiaj drugą co do wielkości wydobycia rafinerią w całych Stanach Zjednoczonych. Rafineria jest zlokalizowana w mieście Baytown mieszczącym się w Teksasie.

Rafineria ExxonMobil ma bardzo duże dzienne wydobycie ropy naftowej. Każdego dnia na jej terenie wydobywa się ponad 580 tysięcy baryłek surowca.

Takie wydobycie jest równe 90 tysiącom metrów sześciennych czystej ropy naftowej. Rafineria ExxonMobil Baytown istnieje na rynku petrochemicznym od 1919 roku.

Przez wszystkie lata swojej działalności wielokrotnie zmieniali się jej właściciele – początkowo należała do koncernu Humble Oil Company. Dzisiaj rafineria ExxonMobil Baytown zajmuje powierzchnię ponad 2400 hektarów.

Jest także firmą zapewniająca najwięcej miejsc pracy w całym kraju. Działalność rafinerii nie obeszła się jednak bez kontrowersji – na początku XXI wieku wyszło na jaw, że rafineria poszerzyła zakres swojej produkcji nie uwzględniając tego z oficjalnych dokumentach.

PV Energia