Kompletując sprzęt komputerowy, warto zdecydować się na zakup mikrofonu. To, jaki mikrofon jest najwłaściwszy zależy oczywiście od celu, do jakiego będzie przeznaczony. Oczywistym jest, że inne urządzenie wybierze ten, któremu mikrofon potrzebny jest wyłącznie do rozmów, a inne vloger czy też wokalista. Parametrem istotnym przy wyborze odpowiedniego mikrofonu jest jego czułość – nie zawsze im większa, tym lepsza. Ważnym jest, by czułość mikrofonu była na zgodnym z jego przeznaczeniem poziomie. Sprzęt, który służyć ma np.

do nagrywania w terenie, nie powinien wychwytywać wszystkich dźwięków otoczenia, a tylko głos nagrywającego. Istotną cechą mikrofonu jest także tzw. szum własny. W tym przypadku zasada jest prosta – im mniejszy, tym lepszy – dzięki temu mikrofon potrafi wyłapywać bardzo ciche dźwięki. Warto zwrócić uwagę na to, jaki jest najwyższy poziom ciśnienia akustycznego mikrofonu – wartość ta wyrażana w decybelach określa maksymalną siłę dźwięku, która przetworzona zostanie bez żadnych zniekształceń. Wybór odpowiedniego modelu nie jest wcale łatwy.

Oprócz wspomnianych parametrów warto wziąć też pod uwagę, jaki jest odstęp sygnału od szumu, zakres dynamiczny i charakterystyka częstotliwościowa mikrofonu.

http://www.tophifi.pl/glosniki/soundbary.html www.klubbadmintona.pl