Posted on

Zawał serca uznawany jest za typowo męską chorobę. To za sprawą, tego, ż zdecydowana większość odnotowanych zwałów dotyczy mężczyzn. Jak się przed nim chronić i jak zapobiegać zawałom, aby nie być narażonym na długotrwałe leczenie i zmianę stylu życia, po nim? Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na wystąpienie zawału serca. Przyczynami są najczęściej wiek (u mężczyzn między 32 a 50 rokiem życia), nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, wysoki poziom cholesterolu, brak aktywności fizycznej, cukrzyca, czy otyłość. Jednak zawałowi serca można zapobiegać.

Istotna jest przede wszystkim aktywność fizyczna. Warto choć w małym stopniu zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia. Wybrać schody zamiast windy, a samochód zamienić na rower. Warto również zwrócić uwagę na sposób odżywiania. W tym wypadku w szczególności sprawdzą się lekkostrawne potrawy o obniżonej zawartości cholesterolu, regularne posiłki i zdecydowane odstawienie tytoniu.

Nie można zapominać o tym, że męska część społeczeństwa jest bardziej narażona na zawał serca, w związku z czym powinna dwa razy bardziej dbać pod tym kątem o swoje zdrowie.