Posted on

Z osobami uzależnionymi od alkoholu zazwyczaj jest taki problem, że one same nie zdają sobie z tego sprawy. Nie zauważają tego co się z nimi dzieje, a jeśli ktoś chce im to pokazać, oni nie chcą słuchać upierając się cały czas, że nie mają żadnego problemu. Zazwyczaj taka sytuacja ma miejsce dopóki nie dojdzie do jakiegoś przełomowego momentu, do chwili gdy dzieje się coś co wstrząsa takim człowiekiem. Co sprawia, że zaczyna on nagle widzieć swoje życie w zupełnie innym świetle, a tego typu wydarzenia niejednokrotnie prowadzą do sytuacji, w której postanawiają oni coś z tym zrobić, coś zmienić w swoim działaniu.

Dlatego też w różnych gazetach, w internecie, czy na różnego rodzaju spotkaniach można zetknąć się z osobami, które opowiadają jak wyszły z uzależnienia.

Czy to pomaga?

Możemy się zastanawiać czy jeśli ktoś, kto jest uzależniony od alkoholu słyszy opowieść trzeźwego alkoholika, to coś mu to daje. Prawda jednak jest taka, że nigdy nie wiemy, co dzieje się w głowie takiego człowieka, na jakim etapie swojego życia on jest. Czy jeszcze święcie wierzy, że nie ma problemów z alkoholem, że może przestać pić bez problemu, że to on panuje nad alkoholem a nie alkohol nad nim? A może tej opowieści słucha ktoś, kto zaczyna widzieć problem, kto zaczyna brać pod uwagę, że potrzebna jest mu pomoc, ale nie wie od czego zacząć, gdzie tego wsparcia szukać.

www.successlearning.pl

Może usłyszana opowieść pomoże takiej osobie podjąć ostateczne kroki i zawalczyć o swoje życie, aby było ono wolne od nałogów?

Dają nadzieję

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że tego typu opowieści, pokazujące że można zerwać z tym nałogiem dają nadzieję. Pokazują, że jeśli ktoś naprawdę chce, jeśli znajdzie w sobie motywację to może z tego wyjść i zacząć normalne, wolne życie. Co więcej, podczas takich opowieści nikt nie ukrywa, że było ciężko, że trzeba się zmagać z samym sobą, a nawet jeśli przez jakiś czas jest się już trzeźwym, to i tak pojawia się ochota na kieliszek, z którą trzeba walczyć. To wszystko pokazuje, na co trzeba się nastawić, z czym trzeba walczyć, ale jednocześnie może napawać wiarą, że faktycznie wyjście z takiego nałogu jest możliwe.

Oczywiście jeśli tylko czytamy taką historię, to możemy próbować z niej wyciągać wnioski, ale nie mamy możliwości porozmawiania z autorem. Jeśli jednak słuchamy takiej opowieści, zawsze warto podejść, porozmawiać i zapytać o to, czego najbardziej się obawiamy. Warto zobaczyć jakie są historie ludzi, którzy walczyli z alkoholizmem i wygrali. Może się okazać, że będą one niesamowitą motywacją.

gabinet optyczny oferuje okulary Bydgoszcz dla kiepskiego wzroku www.janosik-film.pl