Posted on

Trendy w zakresie posiadania nowoczesnych smartfonów nie dają za wygraną. Coraz częściej widzi się bardzo młode osoby – nawet dzieci, które nie potrafią się rozstać z tymi technicznymi nowinkami. Z jednej strony jest to widok smutny, a walczy z nim rzesza przeciwników.

Z innego punktu widzenia – ciężko jest zabronić i odmówić dziecku, który patrzy na swoich rówieśników, psychologia tłumu oddziałuje wtedy bardzo mocno. Wielu rodziców zastanawia się jaką wówczas podjąć decyzję, w momencie, gdy pociecha namawia do sprawienia mu właśnie takiego prezentu. Wszystko zależy od wychowania i indywidualnych odczuć.

Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach:

  • Jeżeli chcemy mieć stały kontakt z dzieckiem i to jest główny aspekt dla którego decydujemy się na zakup telefonu komórkowego – to dobra decyzja. Nie mniej jednak powinniśmy zrezygnować z najdroższych, nowoczesnych modeli, gdyż dziecko nie zdaje sobie sprawy z tak wielkiej funkcjonalności tych urządzeń – co jest normalne i nie należy tego zmieniać. W zupełności wystarczą podstawowe modele, które w głównej mierze będą służyły do wykonywania połączeń;
  • Każde dziecko ma inny charakter, interesują go inne rzeczy, inaczej zachowuje się wśród kolegów i koleżanek ze szkolnej ławki.

    Jeżeli telefon komórkowy nie jest jego marzeniem i tematem codziennych rozmów – warto wstrzymać się od jego kupna. Jeżeli tak jak w punkcie pierwszym – rodzicom głównie chodzi o kontakt, warto pomyśleć o zwykłym telefonie, nie smartfonie;

  • Najważniejszą kwestią jest nauka dziecka o korzystaniu z telefonu. Warto przeprowadzić bardzo szczerą i pouczającą rozmowę, która uświadomi, że z takich urządzeń nie korzysta się np.

    podczas lekcji. Często to właśnie rozkojarzenie jest największym problemem, za którym opowiadają się przeciwnicy posiadania telefonów komórkowych przez dzieci.

.