Drukarka jest urządzeniem, które pozwala na przeniesienie i utrwalanie tekstu bądź obrazu na nośnikach druku – papierze, folii lub innych przeznaczonych do tego tworzywach. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów drukarek, których używa się w zależności od potrzeb. Najpopularniejszym typem jest drukarka atramentowa, która odwzorowuje obraz za pomocą nanoszenia na papier mikroskopijnych kropli atramentu.

Jest to model najczęściej wykorzystywany do domowego użytku, choć drogi w eksploatacji – tusz zużywa się szybko, a jego uzupełnianie nie należy do najtańszych. Obok drukarek atramentowych występują także laserowe. Ich działanie podobne jest do działania kserokopiarki – druk powstaje na skutek umieszczania cząstek tonera na papierze.

Często zawierają w sobie także funkcję kopiowania dokumentów. Tego rodzaju urządzenia są szybsze od drukarek atramentowych, ale i bardziej hałaśliwe. W biurach nadal wykorzystuje się też drukarki igłowe.

Są bardzo tanie w utrzymaniu i służą głównie do kopiowania prostych dokumentów. Nie są to urządzenia dokładne – jakość druku jest kiepska. Spełniają jednak swoje podstawowe funkcje, rzadko ulegają awariom i wciąż mają swoich zwolenników.