Posted on

Bardzo trudno nie znać kogoś, kto nie zmagałby się z alergią. Bardzo możliwe również, iż sami na jakąś alergię cierpimy, ale jeszcze o tym nie wiemy. Można powiedzieć, że alergików na świecie jest zdecydowanie więcej niż kiedyś, a może raczej trafniej potrafimy rozpoznać, kto rzeczywiście ma takie problemy.

www.efs.net.pl

Faktem jest, że w naszym otoczeniu występuje bardzo wiele potencjalnych alergenów. Część z nich ma pochodzenie naturalne, a konkretnie roślinne. Pyłki roślin potrafią uczulać dokuczliwie i wywoływać na przykład katar sienny.

Podobnie zarodniki różnych typów pleśni. Powszechne w społeczeństwie są również alergie pokarmowe, które dają o sobie znać najczęściej w wieku dziecięcym. Do najbardziej typowych alergii związanych z żywieniem należą uczulenie na gluten oraz laktozę.

Są to o tyle problematyczne przypadki, że wywracają dietę młodego człowieka do góry nogami. Spotyka się także uczulenia na przykład na orzechy, których spożycie może wywołać wstrząs anafilaktyczny i śmierć. Walka z alergiami odbywa się głównie w oparciu o środki łagodzące objawy, można również stosować terapię odczulającą.

płyny do płukania jamy ustnej